Voor u geknipt....
Heeft u ook leuke natuurfoto's uit Culemborg en omgeving?
Mail ze met een korte toelichting naar waarnemingen at nvwc.nl
Op deze pagina de volgende bijdragen
- 20 oktober: Paul van Buchem: reuzenzwammen in september
- 11 okotober: Co Sielhorst: vrouwtje blauwe glazenmaker
- 30 september: Kars Veling: vrouwtje zwervende heidelibel
- 27 september: Wim Rubers: drijftil grote waternavel
- 22 september: Monique van Beers: groene kikker
- 15 september: vissenfoto's van Wim Rubers
- 23 augustus: Paul van Veen en Judith Beuker: ooievaars
- 19 augustus: GerritJan Klop: visdief en groene specht
- .. augustus: E. Geerlings: kolibrivlinder
- 13 augustus: Astrid Hoevenaars: distelvlinder
- 6 augustus: Leo van der Kooij: gehakkelde aurelia
- 31 juli: Gerben Overweg: koninginnepage
- 30 juli: Astrid Hoevenaars: ligusterpijlstaart
- 29 juli: Astrid Hoevenaars: steenrode heidelibel
- 15 juli: Jandirk Buizer: hoornaarzweefvlieg
- 11 juli: Wim Rubers: heelblaadjes
- 2 juli: Wim Rubers: muskusboktor en dauwnetel
- 25 juni: Gerritjan Klop: een UFO, een bosrietzanger en een heggenmus
- 18/20 juni: Berry Lucas: kolibrievlinder in de tuin
- 16 en 18 juni: Mario Huizinga en Monique van Beers: icarusblauwtje en platbuiklibel
- 12 juni: Ruud Post: opvallende pad in de tuin
- 28 mei: Wim Rubers: wolfsmelkwespvlinder
- 18 mei: Gerritjan Klop: visarend in de Goilberdingerwaard
- 17 mei: Wim Rubers: kevers in de Regulieren
20 oktober
Paul van Buchem fotografeerde in de warme septembermaand prachtige reuzenzwammen langs de Koesteeg nabij landgoed Mariënwaard. Wim Rubers weet over de reuzenzwam het volgende te melden: " Deze paddenstoel die een reuzenformaat heeft luistert naar de toepasselijke naam Reuzenzwam. Het is zonder meer onze grootste zwam en groeit op stronken en afgestorven wortels aan de voet van eik en beuk. Begin september waren er in het bos van Marienwaard exemplaren te bewonderen van bijna een meter doorsnede. Nog grotere aantallen exemplaren zijn te vinden in het bos van Zoelen. De Reuzenzwam komt in onze omgeving overal algemeen voor waar oude bomen staan (ook in de Culemborgse Plantage) en verschijnt trouw ieder jaar boven de grond. Het is geen echte parasiet, ook bij gezonde bomen zijn ze te vinden, maar eenmaal aangetaste plekken rotten wel in een versneld tempo weg." (Wim Rubers)


11 oktober
Co Sielhorst fotografeerde dit vrouwtje blauwe glazenmaker in de Put van Buren.

30 september
Kars Veling fotografeerde dit vrouwtje zwervende heidelibel in de Baarsemwaard. 
27 september
Drijftil grote waternavel (Wim Rubers)

22 september
Monique van Beers fotografeerde deze groene kikker in haar tuin in de wijk Eva-Lanxmeer.

15 september
vissenfoto's van Wim Rubers
23 augustus
Ooievaars aan de Oude Hoevense weg (Judith Beuker)
Ooievaars aan de Oude Hoevense weg (Paul van Veen)

19 augustus
Groene specht en visdief(Gerrit Jan Klop)

augustus
Kolibrievlinder(E. Geerlings)

13 augustus
Distelvlinder (Astrid Hoevenaars)

6 augustus
Gehakkelde aurelia en houtpantserjuffer(Leo van der Kooij)

31 juli
Koninginnepage (Gerben Overweg)

30 juli
Ligusterpijlstaart (Astrid Hoevenaars)

29 juli
Steenrode heidelibel (Astrid Hoevenaars)

15 juli
Hoornaarzweefvlieg (Jandirk Buizer)

2 juli
Heelblaadjes in de Baarsemwaard (Wim Rubers)

2 juli
We zitten 's ochtends achterin de tuin, opeens een lage bromtoon en met een plof landt een groot insect tussen de planten. Prachtige kleuren met groene en blauwe weerschijn. Het blijkt een van onze grootste en mooiste kevers, de Muskusboktor.(Wim en Carla Rubers)

's Middags bij de Daam van Dijkweg een griend gezien met honderden bloeiende planten van de Dauwnetel. Deze plant kiemt soms massaal in pas gekapte grienden; de bloemen zijn schitterend.

25 juni
Deze vogel heb ik gefotografeerd in de Goilberdingerwaard. Ik denk zelf dat het een jonge grasmus is omdat de veren van de tertials donker zijn in het midden. Toch zaten er ook erg veel en drukke bosrietzangers, dus ben ik nog een beetje onzeker. Wie bevestigt mijn vermoeden?

Om het sfeerbeeld compleet te maken ook plaatjes van een echte bosrietzanger en een heggenmus. Het was vlak voor de regen prima toeven op de plek waar volgens iedereen minstens 3 roodborsttapuiten moeten zitten, maar die ik dit jaar nog steeds niet gezien heb! (Gerrit Jan Klop)


18 juni en 20 juni
Een kolibrievlinder bezocht deze afgelopen dagen o.a.de ijzerhardplanten in onze tuin en buurman Berry Lucas fotografeerde 'm (Loes Plaisier).
16 juni en 18 juni
vrijdag 16 juni 2006, Icarusblauwtje in de achtertuin Vasalishof. Een bekende vlinder, maar niet algemeen in onze tuin. (Monique van Beers en Mario Huizinga)
zondagochtend 18 juni, Platbuiklibelle in de achtertuin Vasalishof. Het is een kanjer van een libelle, een vrouwtje. Ze trekt zich niets aan van het spinnenweb. Vliegt even later gewoon weg. (Monique van Beers en Mario Huizinga)


12 juni
Wij (Ruud & Tiny Post) troffen een opvallend gevlekte pad om ca. 8:00 uur aan in onze achtertuin.
De foto is genomen op het tuinpad.

28 mei
Topper vandaag in de Redichemse waard: een klein wespvlindertje bij een veldje Heksenmelk. Was lastig te determineren, maar met de Wespvlindertabel van Theo Zeegers kom ik op de Wolfsmelkwespvlinder. Is vrij zeldzaam en karakteristiek voor het rivierengebied. Het rupsje leeft in de wortels van Heksenmelk (ruimschoots aanwezig) en het vlindertje is vooral heel mooi.(Carla en Wim Rubers)
18 mei
Deze avond prachtig licht tijdens de laatste uren van de dag, dus besloot ik die in de Goilberdingerwaard door te brengen. Toen ik daar aankwam werd ik door alle vogels gewezen op een aanwezige visarend. Deze heeft minstens een half uur rond gevlogen tussen de Goilberdingerwaard en de Lek achter fort Everdingen. Helaas had ik meestal de zon tegen maar de toegevoegde plaatjes zijn toch de moeite waard. (Gerritjan Klop)
17 mei
's Middags even een uurtje in de Regulieren met m'n digitaaltje (geweldige uitvinding voor de insectenjacht!) en heb daar wat waarnemingen kunnen doen. De lucht was bewolkt en het was bladstil, het krioelde van de insecten. Natuurlijk massa's 7-stippelige LH-beesten die in het Fluitenkruid op jacht waren naar bladluizen, maar ook veel kniptorren en soldaatjes. Op een grasspriet zat een prachtige Roodkopvuurkever (Pyrochroa serraticornis), de larve van deze soort leeft onder de schors van wilgen en jaagt op andere insecten.
Op een Akkerdistel zag ik een leuk Schildpadkevertje (Cassida vibex). In tegenstelling tot een schildpad kan dit kevertje vliegen, als je hem op z'n rug legt (moet je bij een schildpad niet doen) doet ie even z'n dekschilden omhoog en draait zich vliegensvlug om.
Malachius bipustulatus heeft een paar mooie rode vlekjes aan z'n achterlijf en zit op grassprieten waar die op andere kleine insecten jaagt.
De Zwarte elzen zaten vol met Elzenhaantjes, ze hebben als volwassen kever overwinterd en ze kruipen nu op de bladeren rond om zich voort te planten. Ook het Roomvlek L-H-beestje heeft een voorkeur voor elzen om bladluizen te zoeken. Op de wilgen vlakbij zaten ook veel blauw glimmende haantjes die wel wat weg hadden van Elzenhaantjes. Bij het bestuderen van de foto's thuis bleek dit een leuke soort te zijn: Plagiodera versicolor (geen Ned.naam). Deze heeft een typische 'schouderbult' en de eerste 5 leden van de sprieten zijn bruin gekleurd. Ze vreten met honderden tegelijk aan de wilgen.
Een maatje kleiner is Crepidodera aurata, een mini-haantje,met schitterend goudachtige weerschijn. Bij benadering springen ze weg wat natuurlijk voor een kever zeer eigenaardig is. Ze zitten op de knotwilgen aan de Platte weg.
Tenslotte vond ik nog een blauw glanzend mini-haantje (3 mm): Aphtona non-striata. Deze zaten in groot aantal op de bladen van de Gele Lis waar ze kenmerkende streepvormige vraatsporen maakten.
Het is echt leuk om op zo'n voorjaarsdag eens op een andere diergroep te letten dan normaal. Met een insectengids, een digitaaltje en internet kun je heel wat namen achterhalen. (Wim Rubers)
Terug