Doe mee met de rivierentelling
als de R in de maand zit
De volgende rivierentelling staat weer voor de deur op...zaterdag 15 september 2012.
We tellen alle vogels die zich tussen beide Lekdijken bevinden tussen Culemborg (spoorbrug) en Wijk bij de Duurstede, wanneer de R in de maand is.
Een ideale telling voor de beginnende vogelteller.
Gewoontegetrouw is het vertrek om 09.00 uur bij de Ketelvink.
Afhankelijk van het weer en de persoonlijke voorkeuren wordt er zowel per fiets als vanuit de auto geteld.
De teldata voor het seizoen 2011/2012:
De zaterdag van de maand, mits die het dichtst bij de 15e ligt. Bij slecht weer kan uitgeweken worden naar de zondag.
Meer weten en aanmelding:
Hans Kunstman en Jurgen Geven
e-mail: riviercoor apenstaart nvwc.nl
Nieuwsbrieven en verslagen van SOVON
Nieuwsbrief watervogeltellingen 2010/2011 - editie februari 2011
Bezoekverslagen
Riviertelling 14 en 15 april 2012: Pijlstaart ontmoet zomertaling
Typisch voor een apriltelling: twee pijlstaarten, die van de wintergasten het langste blijven hangen, en een zomertaling in één tellling.
De biologische kalender is voor de kolganzen kennelijk onverbiddelijk.
We zagen er geen eentje meer. We telden nog slechts 6 brandganzen en één smient.
Opvallend was verder dat de meeuwen geheel ontbraken op een eenzame kleine mantelmeeuw na.
De kleine plevier had al weer zijn plekje bij de plasjes pont Beusichem ingenomen.
Kieviten (17) en tureluurs (11) waren aanwezig, maar grutto’s zien het broeden in ons deel van de uiterwaarden zeker niet zitten of hielden zich heel goed verstopt.
De winnaars zijn eigenlijk gemakkelijk te raden: 233 grauwe ganzen, bijna de helft van het totaal van de telling.
Net aan de verkeerde kant van de dijk – dus hebben we hem niet geteld - zagen we een gekraagde roodstaart wegduiken.
Mooie troostprijs voor een niet heel spannende telling.
Dit was de laatste riviertelling van dit seizoen. In september starten we weer.
Met hartelijke dank aan alle deelnemers, die meetelden en het leerzaam en gezellig maakten.
(Hans Kunstman)
Zaterdag 17 maart en zondag 18 maart 2012
Met drie man sterk – Ries van Griensven, Jurgen Geven en Hans Kunstman – hebben we deze echte voorjaartelling in twee dagen uitgevoerd.
Zaterdag de ronde Culemborg pont – Beusichem pont en zondag het stuk naar Rijswijk, Wijk bij Duurstede.
De echte grote (1000 +) groepen ganzen waren verdwenen.
882 Kolganzen wonnen het van de 565 brandganzen die nog aanwezig waren.
Nog niet eerder dit seizoen telden we 706 stormmeeuwen, voornamelijk in twee grote groepen.
Het voorjaar was echt doorgebroken met de soorten die we het zagen dit jaar: tureluurs, grutto’s, bonte strandloper en graspieper.
Een aardige variatie aan eenden met daarin als grootste groep 400 luid piepende smienten.
Beloning voor ons zondagochtendtochtje waren de 10 luid roepende tjiftjaffen in de Bosscherwaarden nabij de steenfabriek. (Hans Kunstman)
Zaterdag 14 februari 2012
Maaike Smelters, Theo Bakker, Ruud Post en Hans Kunstman hadden hun handen vol aan wat er op deze zonnige zondag te tellen was in de Lekuiterwaarden van de Lek.
Zelfs een enkele felle winterse bui kon Maaike en Ruud er niet van weerhouden tot kwart voor 5 door te gaan. Maakten zij er een training voor de Big Day van?
Geen grote aantallen ganzen dit keer. Deze weigerden aan het telreglement te voldoen en even op de grond neer te strijken.
In de lucht zeker een keer een groep van 1500 brandganzen.
Wel een leuke variatie aan eenden, met deze keer als dominante soort de kuifeend met 680 exemplaren.
De echte wintersoorten als brilduiker, grote zaagbek en nonnetje ontbraken niet.
Negen dodaarsjes waren voor dit seizoen een record.
Meer dan eens moeten we van grote afstand waarnemen.
Theo was scherp: hij zag tussen een groepje smienten toch een slapende tafeleend.
Een lekker zonnetje is bij een graad of 4 natuurlijk mooi, maar speelt ook wel eens parten.
Hans dacht tussen de grote groep kramvogels toch echt ook een paar grote lijsters op te merken.
Thuis op het beeldscherm waren het ineens weer allemaal kramvogels.
Welke vogelaar is nooit eens door de zon gefopt?!(br>
(Hans Kunstman)
Zaterdag 14 januari 2012
Een echte midwintertelling!
Met 6 mensen sterk gingen we op pad, wat geen luxe bezetting was, want er viel heel wat te tellen.
Het hoge water met gedeeltelijk ondergelopen uiterwaarden lokte aantallen en soorten die we niet eerder dit seizoen zagen.
8355 brandganzen waren in verschillende groepen van soms meer dan 1000 aanwezig.
Een bijna voorjaarszonnetje moedigde de mannen en vrouwen wilde eend aan volop te copuleren.
Man sperwer flitste nu eens niet voorbij, maar liet zich minutenlang goed observeren.
De eendjes zorgden voor een aardige variatie, met als hoogtepunt 10 fotogenieke bergeenden en een prachtige man pijlstaart.
Is dat nu leuk om mee te doen zo’n riviertelling?
Ik noem de feiten: De volgende dag kwam ik 5 van de 6 tellers weer langs de Lek tegen, waarbij sommigen weer met door hen genode gasten. Niets aan toe te voegen.
Het volledige overzicht van de telling van 14 januari vindt u in de bijlage.
(Hans Kunstman)
PS: Herhaald gezien buiten deze telling: 4 wilde zwanen bij het kijkscherm Beusichem, 2 brilduikers plasjes pont Culemborg en 4 pijlstaarten uiterwaarden voor fort Everdingen.
Zaterdag 17 december 2011
Met 5 deelnemers (Eric, Marcel, Daniel, Jurgen en Hans) gingen we onder redelijk goede omstandigheden (2 – 8 graden en half tot zwaar bewolkt) op pad en telden een nieuw seizoensrecord: 7341 vogels.
De brandganzen alleen al waren goed voor meer dan de helft (3832 vogels) en daarmee voor het eerst de meest talrijke soort. Andere indicaties dat we nu toch echt in de winter zijn beland, waren: de kieviten die geheel verdwenen waren, maar ook de eerste 3 brilduikers die we telden.
12 overvliegende kleine zwanen mochten we niet bijschrijven, maar completeerden wel het beeld. (Deze, of een andere groep van 14, zag ik echter wel bijna onder de spoorbrug in de Steenwaard de maandag na de telling.)
Nog te vermelden zijn dat zo’n 50 wulpen het nog steeds succesvol fouragerend uithouden in onze uiterwaarden. Daniel was net na de oversteek van de pont van Beusichem (naar ‘onze’ kant) zo scherp dat hij een appelvink betrapte in de coniferen nabij het restaurant.
14 januari 2012 beginnen we het nieuwe jaar met zoals het er nu uitziet een hoogwatertelling. Zal dat de bergeenden, tafeleenden en wintertalingen die steeds zeker met enkele tientallen te vinden zijn ten westen van onze spoorbrug verleiden om het eens aan onze kant te proberen?
En wat betekent het voor de aantallen als de uiterwaarden zijn ondergelopen? (Hans Kunstman)
Zaterdag 12 november
Met 5 deelnemers gingen we onze goede omstandigheden – fris maar wel een zonnetje - weer op pad en telden voor dit seizoen een record: 5692 vogels.
Dat aantal loopt nog steeds op met onze tellingen dit seizoen:
17 september: 2479 vogels waarvan 1323 ganzen;
15 oktober: 4961 vogels waarvan 3589 ganzen;
12 november:5692 vogels waarvan 4487 ganzen.
De grauwe ganzen waren met 2192 stuks in alle telvakken vertegenwoordigd. De kolganzen waren kieskeuriger en maar in twee vakken aanwezig waren: tussen Schalkwijk en de pont van Beusichem.
Op dat zelfde stuk waren 40 wulpen samen in het zonnetje aan het fourageren.
We telden verder de verwachte soorten met geen grote verrassingen, maar wel een puzzel.
Jurgen en Hans stuitten bij de jachthaven op twee ‘zilvermeeuwen met geel-geelwitte poten’.
Het waren één adulte vogel en één tweede winter. Geen zilvermeeuwen, maar wat dan wel?
Als enthousiaste ‘ongevorderden’ hebben ze met de vogelsgids in de hand de mogelijke soorten uitgesloten.
Absoluut geen stormmeeuw of kleine mantelmeeuw, maar wat dan wel.
De soorten die overbleven waren Pontische meeuw en geelpootmeeuw.
Beide soorten zijn goed mogelijk. Ze komen juist in deze tijd vanuit hun broedgebied in zuid en zuidoost Europa naar ons als wintergast, waarbij de Pontische meeuw vooral in het binnenland prefereert. Het zwarte plekje aan de snavel en de ‘niet knalgele poten‘ deed ons doen besluiten ze als Pontische meeuwen te schrijven.
Maar het lezen van een zeer verhelderende artikel deed de schrijver dezes (Hans) weer twijfelen en daarom zijn ze maar als ? geschreven.
Nu de trektellingen in de luwte raken, zijn deze meeuwtjes misschien een uitdaging voor de ‘profies’ voor onze winterwaarnemingen.
Foto’s en het bijgesloten artikel kunnen zeer behulpzaam zijn om twijfels uit te sluiten. (Hans)
Zaterdag 15 oktober 2012
Onder mooie, zonnige omstandigheden hebben 6 mensen op 15 oktober de vogels in de uiterwaarden van de Lek geteld. We haalden net de 5000 vogels niet (4961).
Zoals verwacht domineerden de ganzen met een totaal van 3589 ex, waarbij de grauwe ganzen het weer wonnen van de brandganzen.
Ook een kleine 800 kieviten telden flink mee. De 11 grote en 2 kleine zilverreigers zijn al lang geen subtropische verrassing meer in ons Hollandse rivierenlandschap.
Opvallend was dat er naast aardig wat wilde eenden en smienten o.a. de krakeenden, kuifeenden en wintertalingen ontbraken.
Dat geeft wel een doel voor de volgende keer.
We hopen dat u op zaterdag 12 november met ons mee wilt doen om ze dan op hun aanwezigheid te betrappen.
Zoals gewoonlijk verzamelen we om 9 uur bij de Ketelvink en verdelen daar het traject.
(Hans Kunstman en Jurgen Geven)
Zaterdag 17 september 2011
6 deelnemers telden op de eerste riviertelling van dit seizoen 4284 vogels.
Tellers: Arie Huijgen, Mark Westermann, Berrie Lucas, Bernard van Leur, Daniël Beuker en Hans Kunstman.
De tellers zagen al grote groepen ganzen, kieviten en kokmeeuwen langs de Lek op hun voorlopige winterpleisterplaats.
Winnaars in aantal waren de 1160 kieviten en 986 kokmeeuwen die meest vlak langs de waterlijn in groepen van soms honderden aanwezig waren.
De allergrootste groep bestond uit 800 brandganzen die bivakkeerden in de brede uiterwaard tussen Schalkwijk en de pont van Beusichem.
Op dit moment is dat de meest ganzenrijke plek in ons telgebied. Ook het grootste deel van de 163 kolganzen en 325 grauwe ganzen was daar aanwezig.
Een voordeel van deze grote groepen is dat je daar wat langer stilstaat en dan ook het daar aanwezige vrouwtje tapuit opmerkt.
Een éénling in de telling die overigens gezelschap kreeg van havik, zwarte ruiter, ijsvogel, lepelaar en keizergans.
In totaal werden 36 soorten vogels geteld, waarbij opmerkelijk waren:
7 grote zaagbekken, die waarschijnlijk deel uitmaken van een grotere groep van 16 onvolwassen vogels.
Zij worden al sinds de tweede week van september gezien. Normaliter tellen we de zaagbekken
met de nonnetjes en brilduikers pas vanaf november;
slechts 4 kuifeenden, die toch vaak in deze fase van het jaar wat talrijker aanwezig is.
Kom dus meetellen op 15 oktober (9.00 uur bij de Ketelvink). (Hans Kunstman)
Zondag 17 april 2011
Dit was hem dan weer, de laatste watervogeltelling van dit seizoen. De verdeling voor vandaag was Jurgen en Han aan de zuidkant van de Lek en Hans en Daniel aan de noordkant.
Een rustige telling is het wel te noemen. Bestaande uit zomervogels vers terug uit Afrika en niet-broedrijpe ganzen en eenden.
Boerenzwaluwen waren volop aanwezig. Hier en daar kwetterend in het zonnetje een stukje verderop druk een schuur in en uit vliegend.
Oeverzwaluwen hingen al in tientallen boven een natuurlijke steile wand in de Lek-oever. Erg leuk was een groepje van drie tapuiten. Twee mannen en een vrouw zaten onder aan de dijk vliegjes uit het gras te happen. Langs de veerweg bij Beusichem waren nog smienten en wintertalingen aanwezig terwijl twee paar kleine plevier druk probeerde uit te maken wie hier ging heersen.
Kijk ook eens op de website van onze 'buren' die de uiterwaarden ten oosten van Wijk bij Duurstede tellen.
Terug